library-488678_640

Antytęczowa twórczość Rainbow Rowell

Amerykańska autorka książek dla młodzieży i dorosłych Rainbow Rowell zasłynęła w Polsce wydaną w 2015 roku przez wydawnictwo Otwarte publikacją dla młodzieży pt. Eleonora i Park. Kilka miesięcy później to samo wydawnictwo przetłumaczyło dla polskich nastolatków kolejną z książek Rainbow Rowell pt. Fangirl.

Edukacja i twórczość

Urodzona w 1973 w stanie Nebraska Rowell skończyła dziennikarstwo na tamtejszym uniwersytecie i w latach 1995-2012 pracowała jako felietonistka w magazynie Omaha World-Herald. Swoją pierwszą powieść wydała w roku 2011 i zatytułowała ją Attachments (Załącznik, HarperCollins Polska 2016). Jest to książka dla dorosłych czytelników, opowiadająca o mężczyźnie, którego praca polega na… czytaniu cudzych e-maili. W pewnym momencie zakochuje się w kobiecie, której maile przegląda. Tylko jak ma jej o tym powiedzieć? Książka spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyki i czytelników. Kolejne publikacje Rainbow Rowell to:

  • Eleanor & Park (2013) (Eleonora i Park, Otwarte 2015) – historia miłości dwóch nastolatków, miłości pierwszej, tej najbardziej intensywnej i najbardziej nietrwałej. Książka porusza również ważne tematy, takie jakie przemoc domowa, wykorzystywanie dzieci, znęcanie się oraz otyłość i wstyd związany z nią, ukrywanie własnego ciała. Publikacja zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. Michael L. Printz Awards oraz Boston Globe-Horn Book Award. Ponadto, została przetłumaczona na kilkanaście języków.. Miał również powstać film na jej podstawie, jednak plany nie doszły do skutku.
  • Fangirl (2013) (Otwarte 2015) – książka o dojrzewaniu dwóch bliźniaczek, o rosnących różnicach między nimi i akceptowaniu tych różnic. Fangirl została nominowana w plebiscycie na najlepszą książkę roku portalu lubimyczytac.pl.
  • Landline (2014) (Linia serc, Otwarte 2016) – druga książka Rainbow Rowell dla dorosłych czytelników, historia tajemniczego żółtego telefonu, który pomaga bohaterce podczas poważnego kryzysu w jej małżeństwie.
  • Carry on (2015) (Nie poddawaj się, HarperCollins Polska 2016) – kolejna książka dla młodzieży i, jak na razie, ostatnia – opowieść o duchach, magii i miłości, nawiązuje do ulubionego książkowego bohatera Cathy, znanej z Fangirl.

Rainbow Rowell jest także autorką opowiadań: Midnights (2014) (w Polsce ukazało się w zbiorowym tomie opowiadań świątecznych pt. Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań, Otwarte 2015) i Kindred Spirits (2016).

Rainbow Rowell o sobie

Jak sama mówi, czasem pisze dla młodzieży, czasem dla dorosłych, ale zawsze pisze o ludziach, którzy dużo mówią i o takich, którzy dużo niszczą. No i oczywiście o tych, którzy się zakochują. Motywem przewodnim każdej z książek Rainbow Rowell jest miłość.

Życie prywatne

Kiedy nie pisze, czyta komiksy, planuje wycieczki do Disney World i dużo mówi. Mieszka tam, gdzie się urodziła, w stanie Nebraska z mężem i dwoma synami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>